środa, 12 września 2012

Ekologiczna architektura z naszego ogródka




Ekologia to teraz jeden z najmodniejszych tematów wśród architektów, czy urbanistów. Wszystko co jest zgodne z przyrodą jest trendy, a także jest zazwyczaj droższe. Jest tak np. z ekologicznymi meblami, czy materiałami. Ten post również dotyka ekologii, ale nieco inaczej. Nie będę dzisiaj pisała o designie i wnętrzach, ale o architekturze zrównoważonej. Jest ona coraz bardziej popularna. W Azji powstają nie dość, że samowystarczalne energetycznie budynki, to całe miasteczka. W Polsce nowoczesnej architekturze także przyświeca taki cel.


Puławski Park Naukowo Technologiczny
http://www.e-ogrody.pl/
Dlatego też dzisiaj chciałabym wspomnieć o przykładzie takiego projektu, a mianowicie o Puławskim Parku Naukowo-Technologicznym (PPNT). Został oddany do użytku całkiem niedawno, bo na przełomie 2011/2012 roku, a zaprojektowali go architekci ze studia Dedeco. Jest on przykładem bardzo nowoczesnego podejścia do przestrzeni. Budując go kierowano się zasadami oszczędności zużycia materiałów budowlanych, zasobów naturalnych oraz energii. Jest to więc opłacalne ze względów ekonomicznych, jak i ekologicznych. Taka jest właśnie kwintesencja architektury zrównoważonej. Próbowano tu stworzyć jak najbardziej przyjazną przestrzeń pracy, dlatego też projekt nazwano "biurami w parku". Teren działki znajduje się w oddali od dużych miast, jest otoczony lasami i łąkami. Kompleks złożony jest z trzech brył - centrum przedsiębiorczości, inkubatora przedsiębiorczości oraz centrum technologicznego. Budynki są tak usytuowane, aby ograniczyć do minimum transport kołowy na terenie kompleksu, dzięki temu jest tam wiele przestrzeni publicznych oraz zieleni.


http://tuznajdziesz.pl
ppnt
http://www.um.pulawy.pl
Postawiono na ogrody, zasadzono drzewa, jak i stworzono szereg zbiorników wodnych. Dzięki temu pracując możemy się cieszyć przyjaznym i uspokajającym widokiem za oknem. Na efekty trzeba jeszcze nieco poczekać, ponieważ nowo zasadzona roślinność musi urosnąć, ale jak widać na zdjęciach już teraz jest to bardzo przyjemna przestrzeń. Stworzono tu także duży taras, który jest miejscem spotkań, mini konferencji, rozmów i narad. Warto też zwrócić uwagę na samą konstrukcję brył. Ich orientacja oraz materiał, z którego zostały zrobione wykonano tak aby unikać strat ciepła, wyciszyć wnętrza, a także korzystać jak najpełniej ze światła naturalnego w czasie pracy. Dlatego też od południa zastosowano dużo szklanych powierzchni, zapewnia to także dodatkowe ciepło. W upały natomiast można je zasłonić dzięki zewnętrznemu systemowi żaluzji, przez co będzie dużo chłodniej. Natomiast od północy odnajdziemy zwartą ścianę z niewielkimi otworami okiennymi. Dzięki temu nie można narzekać na duże straty ciepła. Można by się tu pokusić także o kolektory słoneczne, jako, że nic nie przysłania budynku. Oczywiście jeszcze daleko tu do stworzenia samowystarczalnego kompleksu, ale jest to jak najbardziej ekologiczna, dobrze zaprojektowana przestrzeń, a tego typu projektów w Polsce jest coraz więcej. PPNT podaję tu jako dobry przykład takich praktyk. Mówiąc o tym projekcie muszę także zwrócić uwagę na to, że bardzo duże znaczenie ma dla nas przestrzeń, w której pracujemy. Ciemne, niewielkie pomieszczenia, lub ogromne, niedoświetlone i zatłoczone o słabym przepływie powietrza nie sprzyjają skupieniu i wydajnej pracy. Zieleń za oknem, cisza, światło dzienne to to co zdecydowanie zapewni spokojną pracę. Krótki spacer wśród zieleni pomoże odpocząć, zregenerować siły i powrócić do pracy z większą mocą. W tym przypadku postawiono właśnie na takie rozwiązanie. Wg mnie jest to świetny pomysł, a przede wszystkim przykład na to, że w Polsce, i to nie tylko w dużych miastach, da się stworzyć ekologiczną architekturę zgodną z zasadami zrównoważonego rozwoju, o której jest tak wiele w szkołach, a jeszcze nadal mało na ulicach.

Tutaj można odnaleźć plan parku http://park-pulawy.pl/files/plan_02.pdf


Do Wynajęcia LokaleBiuroweLaboratoryjneProdukcyjneNa Działalność GospodarcząTel. 661 130 777 , 81 470 09 00
http://www.ppnt.pulawy.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz