Dzisiejszy temat jest zaskakujący, nawet dla mnie samej, bo nie jestem w stanie powiedzieć co mnie natchnęło żeby napisać o... jajach w designie. Natrafiłam na kilka zabawnych fotografii, zaczęłam szperać w internecie i okazało się, że motyw jest bardzo popularny. Nie kula, ale właśnie jajo przypadło do gustu projektantom. Jak się przekonamy można z nim zrobić prawie wszystko, jest bardzo wdzięcznym modelem ;) Także dzisiaj z dużym przymrużeniem oka, ale nie do końca niepoważnie.
Zacznę z grubej rury, a nie od delikatnych dekoracji. Cyberture Egg in Mumbai (Indie) to lekko ścięte jajko trzynastopiętrowego biurowca projektu James'a Law'a. Wnętrze budynku ma być ekosystemem, który
nieustannie zmienia się i dostosowuje do potrzeb użytkowników. Ma być to cyberbudynek, dowolne obrazy miałyby być wyświetlane na
szybach w pokojach pracowników, tak aby pracowali z przyjemnością, a także wydajnie. Muszę przyznać, że pomysł niekonwencjonalny i mocno nowoczesny.
Przechodząc do nieco mniejszej skali, ale tkwiąc jeszcze na razie w temacie budowli, odkryjmy kwestię, jak go nazwałam, mini jajo domku. Forma została zaprojektowana przez belgijskie studium projektowe “dmvA”. Mimo że "mieszkanko" jest mikroskopijne, to zawiera w sobie kuchnię, łazienkę i pokój dzienny, który może służyć również jako biuro. Mi osobiście przypomina nowoczesny i bardzo designerski domek campingowy.
Wkraczając do wnętrz naszych domów na początek wręcz muszę wspomnieć o jakże znanych fotelach Egg. Zostały zaprojektowane przez Duńczyka Arne'a Jacobsen'a w latach 50. XX wieku, więc nie jest to nowy projekt, a mimo wszystko wygląda wciąż na czasie. Projektując hotel dla linii lotniczych SAS w Kopenhadze i dysponując prawie nieograniczonym budżetem stworzył prawdziwie kultowe dzieło, które wciąż zadziwia prostą formą i designerskim stylem.
Obecnie również powstają kosmiczne projekty następców fotela Egg. Nowatorskie dzieło, którego chyba raczej nie jestem fanką to Napping Egg Chair. Fotel stworzony do drzemek. Projektanci zapewniają, że jest wygodny i zdecydowanie lepszy niż tradycyjne łóżko, ale czy na pewno? Po co siedzieć jak można leżeć? Nie do końca do mnie przemawia, ale pomysł ciekawy.
Korzystając z tego, że jesteśmy w temacie spania to przedstawię jeszcze projekt łóżka. Wygląda bardzo nowocześnie przez opływową, białą formę. Zdecydowanie odnajdzie się w modernistycznej, minimalistycznej przestrzeni.
A co trzeba zrobić po wstaniuu rano z łóżka? Oczywiście wziąć prysznic. W tej dziedzinie projektanci też nie zapominają o pięknej formie jaja, a na dodatek aranżują prysznic estetycznie i nowocześnie. Na pierwszy rzut oka nawet nie można jednoznacznie stwierdzić czym jest ta kosmiczna forma.
Były fotele, łóżka to będą również stoliki. Jako ciekawostkę podam, że stolik po lewej to polski projekt studia Wamhouse.
Jako, że mebli, dekoracji, ceramiki inspirowanej motywem jaj jest całe mnóstwo, przedstawię Wam jeszcze wg mnie kilka najciekawszych i najbardziej interesujących projektów.
Projektanci polubili opływowy kształt jaja, ta niepozorna forma stała
się inspiracją do stworzenia wielu ciekawych mebli, a nawet budynków.
Połączenie bieli i żółci również dobrze się sprawdza, dlatego też ten
zestaw zagościł na wielu projektach. Jak już wspomniałam na początku,
sama nie wiem dlaczego zajęłam się tym motywem w designie, możemy
uznać, że jest to spóźniony post na Wielkanoc, także wszystkiego
najlepszego ;)
Świetne, marzę o takim łóżku, albo chociaż jajkowym dywanie :)
OdpowiedzUsuńMasz talent do znajdywania fajnego kontekstu dziewczyno :)
OdpowiedzUsuńdomek jajo mistrz! tak samo dywan :)
OdpowiedzUsuńCiekawy wpis, od dzisiaj będę regularnie wpadał na Twojego bloga :)
OdpowiedzUsuń